



Producent
Małgorzata Skowrońska DYSTANS SPOŁECZNY WOBEC OSÓB HOMOSEKSUALNYCH Mechanizmy, uzasadnienia, strategie dyskursywne

Małgorzata Skowrońska
DYSTANS SPOŁECZNY WOBEC OSÓB HOMOSEKSUALNYCH
Mechanizmy, uzasadnienia, strategie dyskursywne
Wspólnie z autorką pochylamy się z jednej strony nad odmiennością społeczności LGBT+, a z drugiej – nad dystansem społecznym, aż nazbyt bezpardonowo manifestowanym wobec osób nieheteronormatywnych w Polsce, i to w czasach, kiedy w całym świecie euro-amerykańskim mamy do czynienia z wielką zmianą postaw.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 5 dni
Baudoin Dupret, Prawo w naukach społecznych

Przełożyła Joanna Stryjczyk
Prawo to jedna z ważniejszych form porządkowania relacji społecznych. Z tego powodu stanowi przedmiot opracowań filozoficznych, reprezentujących wiele rozmaitych doktryn i technik, proponujących wykorzystanie różnych narzędzi w dziedzinie życia społecznego. Powstanie nauk społecznych doprowadziło do tego, że na prawo zaczęto patrzeć z innego miejsca; stało się ono nie tylko źródłem prawowitości czy instrumentem normatywnym, lecz także przedmiotem refleksji socjologicznej, antropologicznej i językoznawczej.
Dostępność: duża ilość
Danielle Zwarthoed, Zrozumieć biedę. John Rawls - Amartya Sen

Przełożyła Agnieszka Karpowicz
Bieda może być rozumiana jako brak lub niewystarczająca ilość środków pozwalających zaspokoić najpilniejsze potrzeby. To określenie wywołuje także kwestie etyczne, dotyczące związku między nierównością a niesprawiedliwością.
Dostępność: na wyczerpaniu
Irving Cemil Schick, Seksualność Orientu. Eros i przestrzeń - PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Przełożyła Anna Gąsior-Niemiec
Wizja egzotycznej erotyki i seksualizmu, a zwłaszcza wizerunek kobiety Wschodu pozwalały na uwolnienie emocji, skrywanych bądź wypieranych przez chrześcijańskie kanony etyczne i obyczajowe.
Dostępność: brak towaru
Steven Lukes, Durkheim. Życie i dzieło

Przełożyły Ewa Klekot i Ewa Szul-Skjoeldkrona
Monografia Stevena Lukesa jest uważana za najlepszą książkę o Durkheimie, za dzieło podstawowe, referencyjne. Zawiera gruntowną analizę socjologii Durkheima, powiązaną z jego biografią, ale co ważniejsze – z szerszym kontekstem intelektualnym, kulturowym i społecznym.
Dostępność: na wyczerpaniu
(ENS) Éric Maigret, Socjologia komunikacji i mediów

Przełożyła Iwona Piechnik
Éric Maigret, profesor socjologii mediów na Uniwersytecie Paris III, Sorbonne-Nouvelle, pracownik naukowy w Krajowym Centrum Badań Naukowych, wykładowca w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu. Chociaż rola mediów masowych jest w sferze społecznej be...
Dostępność: na wyczerpaniu
Adam Kęska, Metody opisu statystycznego zmiennych porządkowych

Książka podejmuje problem metodologiczny, z którym borykają się nauki społeczne. Polega on na tym, że poziom pomiaru, jakim dysponujemy, nie jest wystarczający, aby w sposób uprawniony móc wykorzystać pełną gamę dostępnych metod statystycznych. Wiele z tych metod zakłada, że mamy do czynienia z „silnym” pomiarem, a więc ze zmiennymi posiadającymi jednostkę. Tymczasem w socjologii i innych pokrewnych dziedzinach wiedzy najczęściej mamy do czynienia z danymi, które co najwyżej reprezentują uporządkowania. Tego typu zmienne będą tutaj głównym obiektem zainteresowania.
Dostępność: na wyczerpaniu
Alain Touraine, Po kryzysie

Przełożył Marcin Frybes
Kryzys pierwszej dekady XXI w. ujawnił się wprawdzie w obszarze gospodarki, jednak nie ogranicza się do zjawisk natury ekonomicznej. Ma wymiar społeczny, polityczny, kulturowy. Tylko socjologia może ukazać te pozaekonomiczne aspekty kryzysu, niezwykle istotne do jego objaśnienia.
Dostępność: na wyczerpaniu
Alina Cała, Wizerunek Żyda w polskiej kulturze ludowej

Polska historiografia stroni od wgłębiania się w problemy stosunków polsko-żydowskich, jest to bowiem temat obarczony emocjami, a zarazem bardzo istotny dla tożsamości Polaków. Wraz z poszerzaniem się zakresów badań historycznych coraz wyraźniej ujawniają się białe plamy w dziejach mniejszości zamieszkujących ziemie polskie.
Dostępność: na wyczerpaniu
Andrzej Kojder, Anegdoty, limeryki, epifanie o socjologii i socjologach

Znaczna część zamieszczonych w tym tomiku tekstów ukazywała się w ostatnich latach w biuletynie Polskiego Towarzystwa Socjologicznego „Informacja Bieżąca”, najczęściej pod kryptonimem Ankor. Najżywszy odzew wywołały limeryki. Niektórzy socjologowie, a nawet ich spadkobiercy, poczuli się bardzo urażeni, autor zaś wzywany był do publicznych przeprosin.
Dostępność: duża ilość
Andrzej Kojder, Godność i siła prawa. Szkice socjologicznoprawne, br.

Kiedy ktoś pyta, co to znaczy, że prawo ma godność, odpowiadamy: znaczy to tylko tyle (i aż tyle), że strzeże godności człowieka, a więc w jednakowym stopniu przypisuje podstawowe uprawnienia i wolności wszystkim ludziom i na wszystkich nakłada w dziedzinie praw publicznych te same obowiązki.
Dostępność: średnia ilość
Andrzej Kojder, Godność i siła prawa. Szkice socjologicznoprawne, tw.

Kiedy ktoś pyta, co to znaczy, że prawo ma godność, odpowiadamy: znaczy to tylko tyle (i aż tyle), że strzeże godności człowieka, a więc w jednakowym stopniu przypisuje podstawowe uprawnienia i wolności wszystkim ludziom i na wszystkich nakłada w dziedzinie praw publicznych te same obowiązki.
Dostępność: średnia ilość
Andrzej Kojder, Pobocza socjologii - PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Autor przedstawia zagadnienia, które jego zdaniem nie należą do głównego nurtu refleksji socjologicznej i nie są przedstawiane w podręcznikach akademickich i w popularnych wyborach.
Dostępność: brak towaru
Andrzej Kojder, Podstawy socjologii prawa

Książka zawiera zarys historyczny kształtowania się dyscypliny naukowej, jaką jest socjologia prawa, idee formułowane przez jej klasyków i najwybitniejszych przedstawicieli, problemy pogranicza i demarkacji, kwestie pojęciowe i składający się na tę dziedzinę wiedzy korpus tematów zasadniczych, a także przegląd stosowanych metod badawczych.
Dostępność: na wyczerpaniu
Anna Kowalska, Nowy odbiorca? Przemiany obrazu odbiorcy w wybranych koncepcjach współczesnej kultury - PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Koncentracja na odbiorcy i jego podmiotowości staje się dla autorki sposobem na pisanie społecznej teorii mediów. Wnikliwej analizie poddaje ona ukryte założenia na temat rozumienia zarówno samej kultury, jak i koncepcji jednostki jako jej uczestnika.
Dostępność: brak towaru
Anna Matuchniak-Krasuska, Zarys socjologii sztuki Pierre’a Bourdieu

Praca jest pisana z intencją dostarczenia czytelnikowi „zwykłego” przewodnika po terminach, za pomocą których Bourdieu konstruuje swoją rozległą koncepcję socjologii sztuki, i po dziełach, w których Bourdieu zdawał sprawę ze swoich socjologicznych badań na sztuką i jej odbiorem. Ten przewodnik jest kompetentnym wykładem całej struktury myślowej i całego doświadczenia badawczego francuskiego socjologa sztuki.
Dostępność: na wyczerpaniu
Anna Radiukiewicz, Szkoły demokracji? Kształtowanie i rozumienie roli działacza organizacji społeczeństwa obywatelskiego - PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Książka przedstawia proces kształtowania się określonych postaw społecznych, stawania się świadomym działaczem organizacji pozarządowych, organizacji zaangażowanych politycznie, związków zawodowych. Autorkę interesuje zderzenie tożsamości jednostki z tożsamością działacza i wpływ tej ostatniej na życie codzienne respondentów.
Dostępność: brak towaru
Antoni Sułek, Obrazy z życia socjologii w Polsce

Socjologia to coś więcej niż idee, teorie i wyniki badań. To także instytucje naukowe, badania, metody oraz ludzie, którzy je stworzyli. O nich jest ta książka. Składa się z kilkunastu rozpraw i szkiców poświęconych życiu socjologii w Polsce, od końca XIX do początków XXI w.
Dostępność: duża ilość