


Początek końca kooperatystycznej utopii. Zbiór materiałów do nauki o spółdzielczości pracy, Jan Wolski

Wstęp i opracowanie naukowe Adam Duszyk
Spółdzielczość pracy jest swoistym systemem zatrudnienia pracy, opartej na pełnym samorządzie dobrowolnie zrzeszonych pracowników. Jest ona systemem doskonalszym od panującego dziś systemu najemnictwa i lepiej od niego odpowiada warunkom, potrzebom i tendencjom rozwojowym obecnej epoki.
Dostępność: duża ilość
Andrzej Kopacki, Praca Kaliope. Eros i narracja Szkice o prozie autorek niemieckojęzycznych i polskich w XXI wieku

Eros i narracja, czyli wątek i osnowa w refleksji nad literackimi obrazami kobiecości: studium erotyki jako sfery doświadczeń kobiety spotyka się w tych szkicach z analizą sposobów opowiadania.
Dostępność: średnia ilość
Barbara Bossak-Herbst, Warszawska enklawa. Świat społeczny wyścigów konnych na Służewcu

Książka daje wgląd w życie niewielkiej społeczności mieszkającej w wyodrębnionej przestrzeni, która przez dziesiątki lat w zmieniających się warunkach zewnętrznych wytworzyła własny społeczny mikroświat.
Dostępność: duża ilość
Stanisław Wojciechowski, Wybór pism spółdzielczych

Wybór, wstęp i opracowanie Kamil Piskała
Prezydent Rzeczypospolitej (1922-1926) i profesor pierwszej w Polsce Katedry Spółdzielczości wierzył, że w kooperatywach dokonuje się oddolna rewolucja moralna, z której wyłoni się nowe, sprawiedliwe i pracowite społeczeństwo.
Dostępność: średnia ilość
Praca na wsi. Szkice etnologiczne

Redakcja naukowa Amanda Krzyworzeka
Praca jest dla większości rolników obowiązkiem, niezbywalną częścią życia; nie służy wyłącznie wzbogaceniu się, jest wartością autoteliczną.
Dostępność: na wyczerpaniu
Zofia Rosińska, Nie tylko to co racjonalne. Teksty z filozofii kultury

Książka zawiera szesnaście esejów. Prawie wszystkie poruszają wprost lub pośrednio temat doświadczenia. Doświadczenia doznawanego w życiu wewnętrznym oraz w relacjach międzyludzkich. Wyrażanego w twórczości artystycznej i naukowej, a także w życiu codziennym
Dostępność: brak towaru
Żydowski ruch spółdzielczy w Polsce w pierwszej połowie XX wieku. Ideologia i praktyka społeczna"

Wybór, wstęp i opracowanie Piotr Kendziorek
Pierwsza monografia dotycząca żydowskiego ruchu spółdzielczego i obecności syjonistycznych idei kooperatywnych w Polsce pierwszej połowy XX wieku, a zarazem pierwszy wybór źródeł na ten temat.
Dostępność: na wyczerpaniu
„Ku nowym formom życia społecznego”. Tradycje polskiego kooperatyzmu mieszkaniowego. Wybór tekstów. Wybór i opracowanie Arkadiusz Peisert

Wybór i opracowanie Arkadiusz Peisert
Książka przedstawia ewolucję myślową głównych inicjatorów i organizatorów polskiej spółdzielczości mieszkaniowej pierwszej połowy XX wieku – tych którzy chcieli budować „szklane domy”.
Dostępność: na wyczerpaniu
Zofia Chyra-Rolicz, Między prywatą a wspólnym dobrem. Stosunek państwa i sił politycznych do spółdzielczości w II i III Rzeczypospolitej

W III Rzeczypospolitej rola spółdzielczości w gospodarce narodowej została znacznie zmarginalizowana. W toczącej się grze różnych interesów tworzone przez pokolenia rodzime „dobro wspólne” nie doczekało się wsparcia i udziału w budowaniu nowej jakości życia społeczeństwa.
Dostępność: brak towaru