


Karina Banaszkiewicz, Audiowizualność i mimetyki przestrzeni. Media – Narracja – Człowiek

Media produkujące obrazy ewoluowały i nadal się zmieniają. Narzędzia wspomagające zmysły człowieka zyskują nowe możliwości. Powstały maszyny do widzenia, zdolne utrwalać doświadczenie wedle swych matryc czasu i przestrzeni.
Dostępność: na wyczerpaniu
Europe. Discourses from the Frontier Edited by Anna Gąsior-Niemiec

Edited by Anna Gąsior-Niemiec
Everywhere outside the Self, and as far as the individual world-version stretches, is the "frontier", which thus forms an essential part of Self-identification.
Dostępność: na wyczerpaniu
Michał Roch Kaczmarczyk, Nieposłuszeństwo obywatelskie a pojęcie prawa

Do najbardziej spektakularnych i najgoręcej dyskutowanych form udziału obywateli w życiu społecznym i politycznym należy dziś nieposłuszeństwo obywatelskie. Skłania ono do fundamentalnych pytań o to, jakie funkcje pełni prawo i w jakich sytuacjach obowiązek jego przestrzegania może być zawieszony.
Dostępność: na wyczerpaniu
Joachim Bouflet, Historia cudów. Od średniowiecza do dziś

Przełożył Krzysztof Żaboklicki
Cud należy do zjawisk paranormalnych znanych nie tylko w religiach, ale i kulturach naszego globu. Każdy człowiek w sytuacjach zagrożeń oczekuje jakichś nadzwyczajnych interwencji „z góry”.
Dostępność: na wyczerpaniu
Émile Durkheim, Samobójstwo. Studium z socjologii

Wydanie 2. Przełożył Krzysztof Wakar,
przedmowa Antoni Sułek,
redakcja naukowa Elżbieta Tarkowska
Samobójstwo, dzieło z 1897 roku, należy do wielkiej klasyki socjologii. Durkheim odkrył, że natężenie samobójstw zależy od stanu więzi społecznych, integracji i kontroli społecznej. Wykazał, że nawet akt tak osobisty, jak samobójstwo, ostateczne odejście jednostki ze społeczeństwa, jest uwarunkowany społecznie. Od stu lat pokolenia socjologów uczą się z Samobójstwa, na czym polega metoda socjologiczna i jaka jest natura więzi społecznej, czym jest socjologia i czym jest społeczeństwo.
Dostępność: brak towaru
O wspólnocie obywatelskiej w cieniu kapitalizmu

Redakcja naukowa Piotr Żuk
W perspektywie socjologicznej pytanie o ramy polityki lokalnej i kształt ładu lokalnego może być zaproszeniem do analizowania w społecznym laboratorium wszelkich problemów, które występują nie tylko w skali mikro, ale także na poziomie globalnym.
Dostępność: na wyczerpaniu