Ireneusz Krzemiński, Solidarność - projekt polskiej demokracji

Dostępność: brak towaru
Cena w innych sklepach: 18,00 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

„Solidarność-" roku 1980 była [...] wspólnym dziełem — tworzonym przez każdego chętnego, indywidualnie i osobiście, choć we współpracy z innymi. Osobista decyzja i poczucie osobistej odpowiedzialności wiązały się ściśle ze wspólnym dobrem.
[...] powstanie ..Solidarności" niosło bardzo istotne przemiany polityki. Jądrem postawy, która ożywiła wówczas większość ludzi, było przekonanie, że mają prawo być obywatelami, to znaczy - we wspólnocie zabierać głos na temat swego losu i losu społeczeństwa. Oznaczało to potraktowanie państwa jako, z jednej strony, wyraziciela dążeń, interesów i pragnień społeczeństwa, z drugiej — stróża „naturalnych" praw człowieka, które gwarantują trwałość i „zwyczajność" obywatelskiego zaangażowania i obywatelskich postaw. Gra polityczna [...] stawała się w tej perspektywie może koniecznym, ale na pewno nie najważniejszym elementem polityki rozumianej jako samorządzenie się społeczności, świadome kierowanie swym losem przez społeczeństwo. Oznaczało to uczestnictwo, aktywną obecność większości ludzi w polityce, bo polityka stała się warunkiem poczucia, że poszczególne jednostki i cała zbiorowość odpowiadają za swoje życie i że mogą nadać mu moralnie pożądany kształt.
[...] demokratyczny impuls „Solidarności" w 1980 roku wypływał z głębokiej inspiracji, która ośmielę się nazwać etyczno-metafizyczną. Demokracja jako cel i kierunek dążeń, jako sposób organizacji wspólnego życia jawiła się ludziom jako realizacja ideału etycznego . Impulsem obywatelskim i demokratycznym było dążenie do życia godnego, do ustalenia i utrwalenia takich ram społecznych, które chroniłyby godność człowieka, każdego członka społeczności ludzkiej. Skoro jestem sobą, mam prawo wziąć odpowiedzialność za swoje życie, nadać mu kształt zgodny z głębokim impulsem moralnym, jaki odczuwam, aby moje życie było dobre. Lecz takie samo prawo muszę zagwarantować innemu, a choćby jego poglądy i sposób postępowania wydawały mi się najgorsze, muszę tego prawa przestrzegać. Oto podstawa pluralizmu, ale i wspólnoty. (...)
Zjawisko zwane „Solidarnością" wywarło niezaprzeczalnie istotny wpływ nie tylko na sprawy polskie, ale na sprawy świata. Nie ma w tym stwierdzeniu przesady, zwłaszcza jeżeli uznać związek między ruchem społecznym „Solidarność" a upadkiem komunizmu. A taki związek z całą pewnością istniał.

Rok wydania: 1997
Wydanie pierwsze
Format 148 x 205 mm
Liczba stron: 250 + fotografie
Oprawa miękka
ISBN 83-85505-76-8
Cena katalogowa 18 zł
Projekt okładki i stron tytułowych: Ewa Pajestka-Kojder i Jan Jacek Swianiewicz
 
Do nabycia wyłącznie w Wyczerpane.pl
SOWA Sp. z o.o.
ul. Hrubieszowska 6a
01-209 Warszawa
pfilipiak@sowadruk.pl

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl