Wojciech Modzelewski, Pacyfizm. Wzory i naśladowcy

Dostępność: brak towaru
Cena w innych sklepach: 38,00 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Najpełniejsza w polskiej literaturze naukowej monografia pacyfizmu jako zespołu poglądów głoszących konieczność poniechania wojen i ustanowienia trwałego pokoju, jako idei wyrażającej się w dążeniu do utworzenia świata wolnego od wojen i przemocy, wreszcie jako ruchów społeczno-polityczno-religijnych działających na rzecz pokoju.
Książka składa się z dwóch części. W pierwszej, zatytułowanej Pacyfizm na świecie, Autor omawia m.in. typy pacyfizmu, jego rozwój historyczny od wczesnego chrześcijaństwa do współczesności, ruchy ekologiczno-pokojowe, problemy cywilnej służby alternatywnej, skuteczność metod walki bez użycia przemocy (np. Gandhiego czy Martina Luthera Kinga), a także podstawy teoretyczne i perspektywy rzeczywiste pokoju światowego.
Część druga, pt. Pacyfizm w Polsce, przynosi szczegółowy obraz zmagań naszych antymilitarystów ze służbą wojskową, a także z cywilną służbą zastępczą, opisuje działalność i akcje ruchu Wolność i Pokój oraz Stowarzyszenia „Objector", charakteryzuje postawy i sylwetki anarchistów polskich, wreszcie przedstawia koncepcje i zachowania pokojowe świadków Jehowy.
Książka odznacza się niezwykłą wnikliwością i obiektywnością w traktowaniu problematyki pacyfizmu, a także prawdziwym bogactwem jego egzemplifikacji. Autor zdaje sobie sprawę z kontrowersyjności samego zjawiska, z jego kruchych fundamentów i... niewątpliwych osiągnięć. Dlatego podsumowanie swojej książki zatytułował paradoksalnie: Siła bezsilnych.


Rok wydania: 2000
Wydanie pierwsze
Format 140x205 mm
Liczba stron: 392
Oprawa miękka
ISBN  83-88164-09-0
Cena katalogowa 38 zł
Projekt okładki i stron tytułowych: A.T.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl