Hans-Jörg Rheinberger, Epistemologia historyczna - PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Dostępność: brak towaru
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 34,00 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
34.00
Cena w innych sklepach: 45,50 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Przełożył Jan Surman

Czym jest i po co epistemologia historyczna? To pytanie stawia sobie w książce jeden z najważniejszych autorów tego podejścia do historii nauki, Hans-Jörg Rheinberger. W pierwszej części autor przedstawia historyzowanie epistemologii od Emila Du Bois-Reymonda poprzez Michela Foucaulta po Bruno Latoura. W drugiej egzemplifikuje swoje podejście do epistemologii historycznej na przykładach z historii biologii. Najważniejsze pojęcia tej pracy to system eksperymentalny i rzeczy epistemiczne, a tematy sięgają od mikrostruktur eksperymentów z tumorem kur po typologie wizualizacji w naukach przyrodniczych.

Hans-Jörg Rheinberger jest profesorem honorowym Uniwersytetu Technicznego w Berlinie, a w latach 1997-2014 był dyrektorem III Wydziału Instytutu Historii Nauki Towarzystwa im. Maxa Plancka. Należy do najbardziej wpływowych przedstawicieli epistemologii historycznej i historyków biologii, łącząc doświadczenie praktyka z kompetencjami filozoficznymi i zainteresowaniami artystycznymi. Jego najważniejsze publikacje to: Toward a History of Epistemic Things. Synthesizing Proteins in the Test Tube (1997); Epistemologie des Konkreten. Studien zur Geschichte der modernen Biologie (2005); Historische Epistemologie zur Einführung (2007); Rekurrenzen. Texte zu Althusser (2014).

 

Rok wydania: 2015
Wydanie pierwsze
Format 130x208 mm
Liczba stron: 336
Oprawa miękka
ISBN 978-83-64363-20-7
Cena katalogowa 45,50 zł
Projekt okładki i stron tytułowych: Ireneusz Sakowski

 

 

Spis treści

 

Słowo wstępne /7

1. Po co historia nauki? /9

2. Epistemologia historyczna. Wprowadzenie /25

Wstęp /27

2.1. Fin de siècle /30

2.2. Między wojnami: część pierwsza /45

2.3. Między wojnami: część druga /62

2.4. Po 1945 roku /79

2.5. Lata sześćdziesiąte we Francji /94

2.6. Najnowsza historia /109

Podsumowanie /118

3. Systemy eksperymentalne i rzeczy epistemiczne /121

3.1. Od mikrosomu do rybosomu. „Strategie” „reprezentacji” 1935–1955 /123

3.2. Koniunktury. RNA transportujący, RNA informacyjny, kod genetyczny /156

3.3. Od komórki do genu. Reprezentacje biologii molekularnej /187

4. Epistemiczne konfiguracje /203

4.1. Punkty przecięcia /205

4.2. Preparaty /227

4.3. Czynienie widocznym. Wizualizacja w naukach przyrodniczych /241

4.4. Notowanie. Ekonomia kartek /259

5. Kultury eksperymentowania /271

Posłowie. Hans-Jörg Rheinberger i historyczna epistemologia (Jan Surman) /293

Słowniczek /313

Źródła /317

Indeks osób /319

Indeks rzeczowy /327

 

Słowo wstępne

Wydanie to zbiera szereg prac, które powstały w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Opatrzono je tytułem „epistemologia historyczna”. Nie jest to miejsce właściwe, by śledzić rozgałęzienia tego pojęcia. Wskazuje jednak na klamrę spinającą te prace. Jest nią przekonanie, że – jak określił to francuski historyk nauki, Georges Canguilhem, parafrazując słynne słowa Immanuela Kanta z Krytyki czystego rozumu o naoczności i pojęciu – filozofia nauki bez historii nauki jest pusta, a historia nauki bez filozofii nauki ślepa. W zależności od rozłożenia akcentów, chodzi więc już to o biegłą w historii epistemologię, już to o biegłą w epistemologii historiografię. Między tymi dwoma biegunami poruszają się te tutaj po raz pierwszy opublikowane po polsku teksty.

Drugą część tworzą krótkie dzieje historyzowania refleksji o ustroju nauk od końca XIX do końca XX wieku. Tekst ten stanowi, z jednej strony, wprowadzenie do problemu, z drugiej – traktuje o stanowiskach i autorach, którym zawdzięczam istotne inspiracje, wśród nich miejsce wyróżnione zajmują Ludwik Fleck i Gaston Bachelard.

Trzecia część zawiera trzy wczesne prace o „systemach eksperymentalnych” w historii biologii molekularnej. Systemy eksperymentalne zdefiniowałem jako podstawowe epistemiczno-techniczne jednostki, które określają tok rozwoju nowoczesnych nauk, i dlatego to ich charakterystyka stała się punktem wyjścia mego własnego ujęcia epistemologii historycznej.

W czwartej części śledzę pewne epistemiczne konfiguracje, konstytuujące złożone wzajemne oddziaływanie między systemami eksperymentalnymi i rozpatrywanymi w nich rzeczami epistemicznymi – sugerujące wymiary, w których oddziaływanie to można by wyrazić. Zamykający tekst rozważa na jednym przykładzie z historii biologii XX wieku więź między systemami eksperymentalnymi i kulturami eksperymentalnymi, i wskazuje perspektywę historii nauk wykraczającej poza dyscypliny.

W całości tom umożliwia wgląd w sposób, w jaki w mojej pracy nie tylko próbowałem dzięki studiom przypadków wkroczyć na nowy historyczny ląd, lecz także stworzyć arsenał pojęciowy, który pozwala na ogólne przedstawienie dynamiki procesu badawczego nowoczesnych nauk i uczynienie jej zrozumiałą przez odwołanie do jej własnych warunków. Takie zazębianie się historycznego i epistemologicznego z konieczności zmusza do przenikania konkretno-empirycznego materiału. To także odcisnęło szczególne piętno na stylu tych artykułów.

Dziękuje tłumaczowi, Janowi Surmanowi, za jego inicjatywę, Oficynie Naukowej za pieczołowitą troskę okazaną w pracy wydawniczej nad tą książką, a Hannesowi Bernhagenowi za pomoc przy uzupełnianiu jej ilustracjami.

                                                                                                  Hans-Jörg Rheinberger

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl