Henryk Banaszak i Leszek Rowicki, Pamięć, wiedza, wyobraźnia PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Dostępność: brak towaru
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 18,00 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
18.00
Cena w innych sklepach: 32,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Głównym przedmiotem analiz w pierwszej: części książki są odpowiedzi na kilkanaście pytań kwestionariuszowych zadanych dwukrotnie w odstępie trzech lat młodym mieszkańcom i ich rówieśnikom - działaczom politycznym okresu PRL oraz aktywistom „Solidarności".
Postawiliśmy sobie dwa cele badawcze. Pierwszym był opis zmian społecznej pamięci wydarzeń politycznych, potocznej wiedzy o teraźniejszości politycznej oraz zbiorowych wyobrażeń na temat sposobów wychodzenia z kryzysu. Osią porządkującą analizy stała się szeroko rozumiana problematyka percepcji i legitymizacji ładu społecznego. W analizach danych z roku 1988 usiłowaliśmy określić zakres i rodzaj akceptacji lub odrzucenia socjalistycznego państwa, w danych z 1991 roku poszukiwaliśmy przejawów tradycyjnego i nowoczesnego stylu myślenia o władzy, konflikcie, kryzysie i polityce. Na podstawie danych z obu, pomiarów chcieliśmy zweryfikować tezę o analogicznej jakościowej odmienności (alienacji) elit politycznych w dwóch rożnych ustrojach politycznych.
Drugim celem badawczym było opracowanie i sprawdzenie efektywności statystycznej analizy treści jako alternatywy tradycyjnego kodowania i opierającej się na nim klasyfikacji respondentów. Technika ta, nazywana frekwencyjną analizą wypowiedzi polega na zliczaniu częstości występowania słów (zwrotów) w odpowiedziach na pytanie i zestawiania ich w słowniki charakteryzujące badane grupy.
W drugiej części książki zajmowaliśmy się mechanizmami społecznymi odpowiedzialnymi za kształtowanie się w młodym pokoleniu postawy promodernizacyjnej, rozumianej jako orientacja na liberalny kształt pożądanego ustroju społecznego oraz poszukiwaliśmy uwarunkowań orientacji na opiekuńczy charakter państwa. Podstawy do prezentacji preferencji politycznych i ekonomicznych respondentów były odpowiedzi na pytanie o cechy dobrego ustroju społecznego, takiego, w którym chciałoby się żyć.
Interesowaliśmy się uwarunkowaniami świadomości politycznej młodzieży w różnych fazach socjalizacji jednostki. Przede wszystkim uwzględniliśmy charakterystyki tych życiowych okoliczności i tych cech osobowościowych respondenta, które są skutkiem funkcjonowania jednostki w okresie wczesnej młodości w rodzinie, a potem w szkole i pracy.
Ze Wstępu

Rok wydania: 2002
Wydanie pierwsze
Format 165x234 mm
Liczba stron: 223
Oprawa miękka
ISBN 83-88164-57-0
Cena katalogowa 32 zł
Projekt okładki i stron tytułowych: Ireneusz Sakowski

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl