Juliusz Łukasiewicz, Eksplozja ignorancji

Dostępność: na wyczerpaniu
Cena w innych sklepach: 40,00 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Przełożyła Anna Rabś-Retkiewicz

Mashall McLuhan zauważył kiedyś, że: „Nie wiemy, kto wynalazł wodę, ale prawie na pewno nie była to ryba. Środowisko, które w pełni nas otacza, jest niezauważalne". To stwierdzenie jest metaforą społeczeństw Zachodu, całkowicie pogrążonych w sztucznym środowisku cywilizacji przemysłowej, niepomnych jego istnienia, jego zasadniczych właściwości i nieuniknionych konsekwencji.

Juliusz Łukasiewicz pokazuje ograniczenia ludzkiego umysłu i nie­zdolność nauk społecznych do zrozumienia społeczeństwa przemysłowego. Złożoność i dynamika cywilizacji przemysłowej przekraczają nasze możliwo­ści kierowania i zarządzania nim. Analizując — z dużym poczuciem humoru — ten groźny obraz, bogato ilustrowany karykaturami, zdjęciami i wykresami, autor omawia również pozytywne osiągnięcia cywilizacji przemysłowej. Po raz pierwszy w dziejach ludzkości na Zachodzie pokojowa współpraca i współza­wodnictwo zastąpiły wojnę.

„Łatwa w odbiorze, wszechstronna i stymulująca analiza zmieniających się dylematów sytuacji człowieka".

Prof. Zbigniew Brzeziński, Waszyngton, 1994

„Na rynku wypełnionym esejami na temat kryzysu cywilizacji książka Łuka­siewicza wyróżnia się precyzją analizy i powściągliwością trafnej diagnozy. Autor jest uczonym i menedżerem nauki o niezrównanej erudycji, lecz także obserwatorem wrażliwym i uczciwym humanistą, co pozwala mu uniknąć pułapek łatwizny i nieodpowiedzialności. [...]

Książka Łukasiewicza [...] może być rodzajem przewodnika towarzy­szącego lekturze gazet i słuchaniu dziennika telewizyjnego, czemu odda­jemy się z rosnącym niepokojem, w miarę jak liczba wirujących w eterze danych oddala nas od samego celu informowania się, to jest wiedzy.

Nie szukajcie Państwo w książce Łukasiewicza ani rozrywki, ani łatwego optymizmu. Przenikliwość nie rozwesela umysłu, lecz go rozjaśnia".

Robert Kaczmarek, „Kultura", Paryż, czerwiec 1995

„Książkę czyta się łatwo i z przyjemnością, jest napisana językiem prostym omawiającym w sposób jasny bardzo nieraz zawiłe problemy. Zawiera ona wiele zaskakujących informacji i sformułowań prowokujących czytelnika do przemyślenia wielu utartych sądów".

Prof. Jerzy A. Wojciechowski, „Biuletyn Stowarzyszenia Techników Polskich w Kanadzie (Oddział Ottawa)", listopad 1995

 

Rok wydania: 2000
Wydanie pierwsze
Format 150x228 mm
Liczba stron: XXIII, 290
Oprawa miękka
ISBN 83-85505-92-X

Cena katalogowa 40 zł
Projekt okładki i stron tytułowych: Y Graphics, Juliusz Łukasiewicz

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl