Dariusz Stola, Nadzieja i zagłada. Ignacy Schwarzbart – żydowski przedstawiciel w Radzie Narodowej RP (1940-1945) PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Dostępność: brak towaru
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 9,00 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
9.00
Cena w innych sklepach: 14,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Ignacy Schwarzbart, przywódca syjonistyczny i poseł na Sejm z Krakowa, pełnił podczas wojny rolę żydowskiego przedsta­wiciela w Radzie Narodowej przy polskim rządzie na uchodźstwie. W pierwszych latach wojny Rada stała się forum ożywionej dyskusji na temat niedawnej przeszłości i pożądanej przyszłości stosunków polsko-żydowskich. Schwarzbart wierzył, że wspólna walka i wo­jenne doświadczenia zbliżą polskich i żydowskich obywateli Rzecz­pospolitej oraz przyczynią się do radykalnej poprawy położenia Ży­dów. Jednak przywódcy polscy i żydowscy przeważnie różnili się w ocenie polityki polskiej w kwestii żydowskiej. Wiadomości, które nadchodziły z kraju, o stosunkach polsko-żydowskich pod okupacją niemiecką i radziecką, rozmijały się z oczekiwaniami Schwarzbarta. Na uchodźstwie dochodziło do spięć na tle stosunków w wojsku polskim i rozdziału pomocy, które przybrały dramatyczny wymiar przy formowaniu armii Andersa.

W 1942 r. do Londynu nadeszły wieści o masowej ekstermina­cji Żydów. Starania Schwarzbarta i innych żydowskich przywódców, by rząd polski i alianci podjęli kroki odpowiadające skali dramatu, przynosiły rezultaty niewspółmierne do potrzeb i oczekiwań. W po­czuciu bezsilności i osamotnienia potęgował się żal do polskiego rządu i społeczeństwa.

 

Książka przedstawia działalność Schwarzbarta na tle polityki rządów Sikorskiego i Mikołajczyka, stanowisk polskich stronnictw politycznych w Londynie i podziemia w kraju, kontaktów rządu z or­ganizacjami żydowskimi. Podaje nowe ustalenia na temat przeka­zania na Zachód wieści o Zagładzie i przesyłania do kraju pieniędzy oraz informacji dla podziemia żydowskiego. Omawia reakcje na Za­gładę żydowskich i polskich polityków na obczyźnie, bezskuteczne zabiegi o odwet na Niemcach, trudności w spowodowaniu wydania apelu do Polaków o udzielanie pomocy Żydom, zawikłaną historię przekazów pieniężnych.

 

Seria: Biblioteka Polonijna, t. 31

 

Rok wydania: 1995
Wydanie pierwsze
Format 145x205 mm
Liczba stron: 377
Oprawa miękka
ISBN 83-85505-42-3

Cena katalogowa 14 zł
Projekt okładki i stron tytułowych: Agata Chmielewska

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl