


Ewa Nowicka i Małgorzata Majewska, Obcy u siebie. Luteranie warszawscy.
Cena regularna:
towar niedostępny

Opis
Polska jest krajem wyjątkowo jednorodnym wyznaniowo, w którym katolicy bezwzględnie dominują liczebnie, kulturowo i politycznie. Nie znaczy to jednak, że społeczeństwo polskie składa się wyłącznie z katolików.
Wiedza na temat stosunku polskich katolików do innych grup wyznaniowych jest dość bogata. Mało natomiast wiemy o tym, jak przedstawiciele mniejszości religijnych oceniają katolików i kontakty z nimi.
Chcąc poznać te oceny, Ewa Nowicka i Magdalena Majewska przeprowadziły na przełomie 1990 i 1991 roku wywiady w środowisku luteranów warszawskich - skrajnie mniejszościowej grupie wyznaniowej.
Znaczna część wyznawców Kościoła Luterańskiego w Warszawie to potomkowie dawno lub bardzo dawno przybyłych do Polski cudzoziemców; ich nazwiska często świadczą o narodowości przodków. Brzmienie tych nazwisk, a także skłonność katolików do nakładania kryterium wyznaniowego na kryterium etniczne powodują, że do dziś przypisują oni luteranom niemiecką przynależność narodową. Wywołuje to u luteranów poczucie wyobcowania ("Obcość odzwierciedlona") przy jednoczesnym przekonaniu o własnej polskości (brak "obcości podmiotowej").
Książka Obcy u siebie jest niezwykle interesującym studium tożsamości mniejszości wyznaniowej w kraju, w którym zdecydowanie przeważa jedna religia.
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.