Juliusz Łukasiewicz, Eksplozja ignorancji
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Przełożyła Anna Rabś-Retkiewicz
Mashall McLuhan zauważył kiedyś, że: „Nie wiemy, kto wynalazł wodę, ale prawie na pewno nie była to ryba. Środowisko, które w pełni nas otacza, jest niezauważalne". To stwierdzenie jest metaforą społeczeństw Zachodu, całkowicie pogrążonych w sztucznym środowisku cywilizacji przemysłowej, niepomnych jego istnienia, jego zasadniczych właściwości i nieuniknionych konsekwencji.
Juliusz Łukasiewicz pokazuje ograniczenia ludzkiego umysłu i niezdolność nauk społecznych do zrozumienia społeczeństwa przemysłowego. Złożoność i dynamika cywilizacji przemysłowej przekraczają nasze możliwości kierowania i zarządzania nim. Analizując — z dużym poczuciem humoru — ten groźny obraz, bogato ilustrowany karykaturami, zdjęciami i wykresami, autor omawia również pozytywne osiągnięcia cywilizacji przemysłowej. Po raz pierwszy w dziejach ludzkości na Zachodzie pokojowa współpraca i współzawodnictwo zastąpiły wojnę.
„Łatwa w odbiorze, wszechstronna i stymulująca analiza zmieniających się dylematów sytuacji człowieka".
„Na rynku wypełnionym esejami na temat kryzysu cywilizacji książka Łukasiewicza wyróżnia się precyzją analizy i powściągliwością trafnej diagnozy. Autor jest uczonym i menedżerem nauki o niezrównanej erudycji, lecz także obserwatorem wrażliwym i uczciwym humanistą, co pozwala mu uniknąć pułapek łatwizny i nieodpowiedzialności. [...]
Książka Łukasiewicza [...] może być rodzajem przewodnika towarzyszącego lekturze gazet i słuchaniu dziennika telewizyjnego, czemu oddajemy się z rosnącym niepokojem, w miarę jak liczba wirujących w eterze danych oddala nas od samego celu informowania się, to jest wiedzy.
Nie szukajcie Państwo w książce Łukasiewicza ani rozrywki, ani łatwego optymizmu. Przenikliwość nie rozwesela umysłu, lecz go rozjaśnia".
Robert Kaczmarek, „Kultura", Paryż, czerwiec 1995
„Książkę czyta się łatwo i z przyjemnością, jest napisana językiem prostym omawiającym w sposób jasny bardzo nieraz zawiłe problemy. Zawiera ona wiele zaskakujących informacji i sformułowań prowokujących czytelnika do przemyślenia wielu utartych sądów".
Prof. Jerzy A. Wojciechowski, „Biuletyn Stowarzyszenia Techników Polskich w Kanadzie (Oddział Ottawa)", listopad 1995
Wydanie pierwsze
Format 150x228 mm
Liczba stron: XXIII, 290
Oprawa miękka
ISBN 83-85505-92-X
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.