Producent
Cena
-
od
do
Jacques Le Goff, Niezwykli bohaterowie i cudowne budowle średniowiecza PRODUKT NIEDOSTĘPNY
Przełożyła Katarzyna Marczewska
Książka wprowadza nas w świat wyobraźni średniowiecznej, ukazując przedstawicieli dwóch głównych kategorii – niezwykłych bohaterów oraz cudowne budowle - trzy gmachy, trzy potęgi górujące nad społeczeństwem.
Dostępność: brak towaru
Jean-Claude Schmitt, Gest w średniowiecznej Europie PRODUKT NIEDOSTĘPNY
Przełożyła Hanna Zaremska
Kultura średniowieczna nazywana bywa niekiedy "kulturą gestu". Gesty, najogólniej mówiąc ruchy i postawy ciała, odgrywały w średniowiecznych stosunkach społecznych ogromną rolę. Za pomocą gestu silnie zrytualizowane społeczeństwo feudalne wyrażało treści właściwe dla kultury, której obce były subtelności tekstu pisanego.
Dostępność: brak towaru
Jean-Noël Jeanneney, Clemenceau. Wizjoner znad Sekwany
Przełożyła Katarzyna Marczewska
Clemenceau był wybitnym reprezentantem Francji, klasycznym radykałem i republikaninem, ale także klasycznym „postępowcem”, jakich dzisiaj już nie ma. Nikt już aż tak nie wierzy w zbawczą rolę rozwoju cywilizacji i w nieuchronność postępu.
Dostępność: duża ilość
Jechiel Jeszaja Trunk, Moje życie wpisane w historię Żydów w Polsce
Przełożyła Anna Clarke
Siedem tomów Pojln Trunka to niezmiernie ważne literackie źródło wiedzy o historii Żydów polskich w ciągu siedemdziesięciu lat, poprzedzających ich zagładę przez hitlerowców. Trunk pisał autobiografię, lecz historia jego życia, życia wielkiego żydows...
Dostępność: brak towaru
Marek Kamiński, Ernest Szum, Janosik Podlaski. Józefa Koryckiego prywatna wojna z komunizmem
Józef Korycki przez całe dorosłe życie walczył z komunizmem. Nazwany przez Podlasian Janosikiem Podlaskim, rabował sołtysów i innych przedstawicieli peerelowskiej władzy, a pieniądze rozdawał biednym chłopom. Dla peerelowskiego aparatu propagandowego pozostawał zwykłym bandytą.
Dostępność: na wyczerpaniu
Maria Bogucka, Ludzie z Kresów
Historia kilku rodzin kresowych od schyłku XVIII wieku aż po drugą połowę ubiegłego stulecia odtworzona na podstawie dokumentów, listów, notatek, fotografii. Przedstawia etapy wędrówki kolejnych pokoleń Kresowiaków z Podola i Litwy,wędrujących przez Kiszyniów, Izmaił, Orgiejów, Odessę do Wilna i Grodna, a następnie, po roku 1945, osiedlających się w Gdańsku, Toruniu, Bydgoszczy, Szczecinie, Wrocławiu, Wałbrzychu.
Dostępność: na wyczerpaniu
Maria Bogucka, Mizoginia
Badanie historii ludzkości od czasów starożytnych do początków XXI wieku skłania do stwierdzenia, że główną rolę motoryczną spełniały w tym procesie dwa czynniki — popęd seksualny i mizoginia — przy czym w obu wypadkach rezultatem było utworzenie się przewagi fizycznej, prawnej i psychicznej mężczyzn nad kobietami.
Dostępność: średnia ilość
Marian Golka, Cywilizacja współczesna i globalne problemy PRODUKT NIEDOSTĘPNY
Cywilizacja współczesna jest niejednoznaczna, skomplikowana, wieloaspektowa i niepewna; jest atrakcyjna, ale bywa i odpychająca; jest stworzona przez człowieka, lecz często odnosi się wrażenie, że pragnie nad nim zapanować, przyczyniając się do wielu problemów.
Dostępność: brak towaru
Michel Pastoureau, Diabelska materia. Historia pasków i tkanin w paski PRODUKT NIEDOSTĘPNY
Przełożyła Maryna Ochab
Michel Pastoureau, przedstawiając w zarysie długą historię pasków na Zachodzie, zastanawia się nad pochodzeniem, statusem i społecznym funkcjonowaniem kodów wizualnych. Czym jest oznaka hańbiąca? Dlaczego powierzchnia w paski bardziej się rzuca w oczy niż powierzchnia gładka? Czy tak się dzieje we wszystkich cywilizacjach? Czy to sprawa biologii czy kultury?
Dostępność: brak towaru
Michel Pastoureau, Niebieski. Historia koloru PRODUKT NIEDOSTĘPNY
Przełożyła Maryna Ochab
Zainteresowania kolorem są zupełnie inaczej prowadzone i koncypowane niż te od dawna rodzące się pod piórem historyków lub teoretyków sztuki. Kolor rozumie autor jako pojęcie skupiające w sobie bynajmniej nie jedynie estetyczne przekonania i konotacje, ale przede wszystkim całą gamę społeczno-kulturowych wartości, odniesień i postaw.
Dostępność: brak towaru
Michel Pastoureau, Średniowieczna gra symboli PRODUKT NIEDOSTĘPNY
Przełożyła Hanna Igalson-Tygielska
Średniowieczna gra symboli to studia dotyczące różnych aspektów znaczenia symbolicznego i form jego wyrażania. Książka zadziwia bogactwem i różnorodnością badanej materii oraz rozległością spojrzenia na świat symboli, które uczy czytać i rozumieć.
Dostępność: brak towaru
Philippe Ariès, Rozważania o historii śmierci PRODUKT NIEDOSTĘPNY
Przełożyła Katarzyna Marczewska
Kulty żałobne starożytności całkiem zanikły, pozostawiając jedynie nikły ślad w ludowych obyczajach. Świat chrześcijański pozostawiał zwłoki Kościołowi, gdzie trwały w zapomnieniu. Dopiero pod koniec XVIII wieku dokonała się przemiana wrażliwości: dawna obojętność stała się nie do przyjęcia i stworzono nowy kult, tak popularny i powszechny w okresie romantyzmu, że uznano go za odwieczny.
Dostępność: brak towaru
Piotr Horbatowski, W szponach polityki. Polskie życie teatralne w Kijowie 1919-1938 PRODUKT NIEDOSTĘPNY
W sierpniu 1937 r. NKWD rozpoczęło tzw. operację polską — zakrojoną na ogromną skalę czystkę wśród Polaków w ZSRR. Pieczołowicie zbierane i preparowane od 1933 r. dowody działalności Polskiej Organizacji Wojskowej na terytorium Związku Radzieckiego zaczęto wykorzystywać już w masowej skali. Artyści polskiego teatru w Kijowie podzielili tragiczny los mieszkańców ZSRR.
Dostępność: brak towaru
Piotr Madajczyk, Niemcy polscy 1944-1989 PRODUKT NIEDOSTĘPNY
Po drugiej wojnie światowej mniejszość niemiecka miała zostać z Polski wysiedlona. Prawo pozostania miało przysługiwać tylko członkom kilku społeczności pogranicza polsko-niemieckiego, przede wszystkim Ślązakom, Mazurom, Warmiakom. Historia potoczyła się jednak inaczej.
Dostępność: brak towaru
PRODUKT NIEDOSTĘPNY Jean-Claude Bologne, Historia uwodzenia. Od Antyku do dziś
Przełożyła Katarzyna Marczewska
Rekonstrukcja wzorów i zachowań związanych z pierwszą fazą kontaktów miłosnych pokazuje ich ścisłe powiązanie z daną kulturą, z obyczajowością klas i warstw społecznych, z religią i jej nakazami/zakazami, z rolami przypisywanymi kobietom i mężczyznom w danej kulturze i z ich miejscem w społeczeństwie.
Dostępność: brak towaru
PRODUKT NIEDOSTĘPNY - Mona Ozouf, Święto rewolucyjne 1789-1799
Przełożył Andrzej Siemek
Współczesna wrażliwość oczekuje od święta – tak jak i od rewolucji – całkowitej przemiany dawnego świata. Lecz czy święto samo w sobie ma naturę rewolucyjną? Analiza świąt rewolucji francuskiej - w oczywisty sposób powiązanych z wydarzeniami rewolucyjnymi – pozwoli na to pytanie odpowiedzieć.
Dostępność: brak towaru
PRODUKT NIEDOSTĘPNY Benedetta Craveri, Złoty wiek konwersacji
Przełożyli Joanna Ugniewska i Krzysztof Żaboklicki
Książka ta opowiada historię pewnego ideału, ostatniego, z którym francuska arystokracja ancien régime’u miała się całkowicie utożsamić, ostatniego, który pozwolił jej raz jeszcze uczynić z siebie symbol i wzorzec całego narodu. Ideału towarzyskiego spod znaku elegancji i uprzejmości, który przeciwstawiał logice siły i okrucieństwa instynktów sztukę przebywania razem, opartą na intelektualnym uroku i wzajemnej satysfakcji.
Dostępność: brak towaru
PRODUKT NIEDOSTĘPNY Maria Bogucka, Kategorie i funkcje społeczne kultury w perspektywie historycznej
Autorka analizuje kategorie kultury, a zwłaszcza relacje między kulturą „wysoką”, uczoną a ludową, masową, która przekształcając się w popkulturę ery technizacji i globalizacji, zatraca swą dawną pozytywną misję.
Dostępność: brak towaru