



Producent
Cena
-
od
do
Cywilizowanie dzieci? Społeczno-kulturowe badania dzieciństwa w perspektywie teorii Norberta Eliasa Redakcja naukowa Zofia Boni, Marta Rakoczy

Cywilizowanie dzieci? Społeczno-kulturowe badania dzieciństwa w perspektywie teorii Norberta Eliasa
Redakcja naukowa Zofia Boni, Marta Rakoczy
Cywilizowanie dzieci to swoiste projektowanie dzieci za pomocą norm, wzorców i wartości uważanych w określonych momentach kulturowo-historycznych za pożądane.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 5 dni
Hubert Wierciński Ruchome etnografie. Praktyki, przestrzenie, ciała

Etnografia to przede wszystkim podróż rozwijająca i formatująca. Właśnie w tym leży sedno perspektywy etnograficznej – to nauka w ruchu.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 5 dni
Mariusz Zemło Fenomen małego miasta

Mariusz Zemło
Fenomen małego miasta
Autor postanowił zabrać Czytelnika na wyprawę po Podlasiu — w zdecydowanej większości zamieszkanym przez autochtonów, od pokoleń łączących swój los z wydarzeniami (bardziej i mniej burzliwymi) przetaczającymi się przez ziemię wybraną przez ich przodków na miejsce osiedlenia
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 5 dni
An Ethnography of Memory of the People’s Republic of Poland Wojciech Burszta, Anna Jawor, Mirosław Pęczak, Michał Rauszer, Piotr Zańko Everyday Culture in Postwar Poland 1956–1989 Translated by Jędrzej Burszta

Wojciech Burszta, Anna Jawor, Mirosław Pęczak, Michał Rauszer, Piotr Zańko
An Ethnography of Memory of the People’s Republic of Poland
Everyday Culture in Postwar Poland 1956–1989
Translated by Jędrzej Burszta
Our perspective refers not to the experience of a witness of history, understood as a sequence of significant events, but rather simply to the everyday life of people who lived in socialist Poland.
Dostępność: średnia ilość
Katolickie mniejszości wyznaniowe w Polsce i Ukrainie. Studia porównawcze Redakcja naukowa Magdalena Zowczak

Studia zawarte w monografii ukazują społeczności dwóch wyludniających się, peryferyjnych miasteczek: Murafy na ukraińskim Podolu, gdzie wśród prawosławnych zamieszkują od wieków rzymscy katolicy, oraz Białego Boru, gdzie po drugiej wojnie światowej osiedlono deportowanych z Bieszczad grekokatolików.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 3 dni
Etnografia pamięci PRL-u. Kultura codzienności Polski powojennej 1956-1989

Człowiek socjalizmu winien być człowiekiem kulturalnym. Dla człowieka socjalistycznego oświata i kultura mają być powszechnie dostępne, a stawanie się człowiekiem kulturalnym — modelem rozwoju osobowości, przedmiotem aspiracji i składnikiem awansu społecznego.
Dostępność: średnia ilość
Hubert Wierciński Rzeczpospolita gór. Polski alpinizm egzotyczny w dwudziestoleciu międzywojennym

Hubert Wierciński Rzeczpospolita gór. Polski alpinizm egzotyczny w dwudziestoleciu międzywojennym
Góry rozpalały i wciąż rozpalają wyobraźnię kolejnych generacji poszukujących w skalistym krajobrazie wyzwań stawianych przez epokę, w jakiej przyszło im żyć; szuka się tam chwili wytchnienia i czegoś, czego nikomu nie udało się jeszcze precyzyjnie określić.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
Łukasz Smyrski, Między władzą spojrzenia a praktyką. Antropologia krajobrazu PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Dla Urianchajów Ałtaj jest nie tylko „zwyczajnym” miejscem zamieszkania, ale także potężną siłą przenikającą ludzkie życie. Ludzie, którzy żyją w Ałtaju na co dzień, po imieniu nazywają każdą rzekę, górę, jezioro czy dolinę. Swoją obecnością nadali mu wymiar duchowy. Zawierzyli górom kości swoich przodków, a błękitnemu niebu los potomków. W ten sposób w ciągu wieków wytworzył się szczególny dialog, w którym ludzie i Ałtaj uczestniczą na równych prawach.
Dostępność: brak towaru
Andrzej Perzanowski, DAREMNOŚĆ I NADZIEJA. Psychiatryczna opieka rodzinna w perspektywie antropologicznej

Wnikliwa i poruszającą opowieść o sytuacji osób z chorobami psychicznymi. O daremności terapeutycznych zabiegów psychiatrii, uprzedmiotowieniu, wykluczeniu, opresji szpitalnej, ale też o nadziei na uwolnienie, bliskości
Dostępność: średnia ilość
Anna Engelking, Klątwa. Rzecz o ludowej magii słowa PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Czym jest ludowy rytuał klątwy? Anna Engelking, etnografka i etnolingwistka, szuka odpowiedzi na to pytanie, analizując magiczne mówienie-działanie w kontekście ludowej mitologii i religii, wartości i norm społecznych. W tę opowieść wpisane jest także „lustrzane odbicie” klątwy – błogosławieństwo.
Dostępność: brak towaru
Colloquia Anthropologica II /Kolokwia antropologiczne II. Problemy współczesnej antropologii społecznej

Redakcja naukowa Justyna Jasionowska, Maria Kaniowska
Postawę autorów zamieszczonych w książce tekstów można uznać za pokłosie radykalnej krytyki dawnej postawy hegemonicznej badacza wobec przedmiotu badań, której efektem było jego egzotyzowanie, orientalizowanie, słowem – wszelkie substancjalizowanie odmienności Innego.
Dostępność: na wyczerpaniu
Jeanne Favret-Saada, Śmiercionośne słowa, zabójcze uroki PRODUKT NIEDOSTEPNY

Przełożyła Katarzyna Marczewska
Obraz magii w wioskach francuskiej prowincji pokazany jest tu na tle kulturowym regionu. W książce został utrwalony szkic poczynań ludzi ścierających się z codziennością i skazanych niejako na rozwiązywanie jej problemów za pomocą dawnych sposobów, w tym także magii.
Dostępność: brak towaru
Katia Michajłowa, Dziad wędrowny w kulturze ludowej Słowian PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Przełożyła Hanna Karpińska
Studium Michajłowej jest udaną próbą przezwyciężenia separatyzmu naukowego, demonstrującą zalety spojrzenia na kulturę ludową Słowian jako całość. Równocześnie zaletą książki jest to, że autorka rozpatruje słowiańską kulturę ludową nie jako odmienną, lecz jako nierozłączną część kultury europejskiej, ukazując zjawisko wędrownych dziadów w kontekście dwu dużych gałęzi kultury europejskiej: zachodnioeuropejskiej i bizantyjsko-słowiańskiej.
Dostępność: brak towaru
Praca na wsi. Szkice etnologiczne PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Redakcja naukowa Amanda Krzyworzeka
Praca jest dla większości rolników obowiązkiem, niezbywalną częścią życia; nie służy wyłącznie wzbogaceniu się, jest wartością autoteliczną.
Dostępność: brak towaru
Robert Deliège, Historia antropologii. Szkoły, autorzy, teorie - PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Przełożyła Katarzyna Marczewska
W niniejszej położono nacisk na wielkie teorie, które naznaczyły historię antropologii, a ponadto ukazano — niekiedy dość szczegółowo — prace wielkich autorów, stanowiące kamienie milowe w rozwoju tych prądów myślowych. Czym jest funkcjonalizm? O czym mówią Argonauci Zachodniego Pacyfiku? Na czym polega oryginalność podejścia Evans-Pritcharda? Oto część pytań, na które niniejsza praca stara się pokrótce odpowiedzieć.
Dostępność: brak towaru