



Producent
Cena
-
od
do
Luc Boltanski Śledztwa i spiski

... zakładamy, że istnieją dwie rzeczywistości ‒ rzeczywistość jawna, widoczna, oficjalna, ale pozorna oraz rzeczywistość ukryta, nieformalna, złowroga, ale o wiele bardziej realna i mająca faktyczny wpływ na nasze życie ...
Dostępność: średnia ilość
Luc Boltanski, Ève Chiapello Nowy duch kapitalizmu

W latach 1960-1990 w kapitalizmie dokonała się gruntowna transformacja polegająca na odejściu od wielkich, zintegrowanych struktur na rzecz form organizacyjnych opartych na modelu sieci. Dlaczego tak radykalna zmiana ‒ która wprawdzie oferuje niektórym kategoriom pracowników kreatywność i autonomię, ale jednocześnie zepchnęła całe rzesze ludzi w prekariat ‒ dokonała się bez większego protestu społeczeństwa?
Dostępność: duża ilość
Stéphane Beaud, Michel Pialoux, Powrót do kwestii robotniczej Przełożyła Katarzyna Marczewska Redakcja naukowa Małgorzata Jacyno

Stéphane Beaud, Michel Pialoux, Powrót do kwestii robotniczej
Przełożyła Katarzyna Marczewska
Redakcja naukowa Małgorzata Jacyno
Klasa robotnicza w takiej postaci, jaka się ukształtowała w XIX wieku — jako „stały punkt odniesienia, centralny problem, zdolny długotrwale mobilizować umysły i serca” — przestała istnieć. Co pozostało z tej „klasy”?
Dostępność: duża ilość
Dominique Wolton, Informacja i komunikacja

Informacja to nie komunikacja. To komunikacja, a nie informacja stanowi dziś prawdziwe wyzwanie. Informacje już nie wystarczają, aby zaistniała komunikacja
Dostępność: średnia ilość
DYSTANS SPOŁECZNY WOBEC OSÓB HOMOSEKSUALNYCH Mechanizmy, uzasadnienia, strategie dyskursywne

Wspólnie z autorką pochylamy się z jednej strony nad odmiennością społeczności LGBT+, a z drugiej – nad dystansem społecznym, aż nazbyt bezpardonowo manifestowanym wobec osób nieheteronormatywnych w Polsce, i to w czasach, kiedy w całym świecie euro-amerykańskim mamy do czynienia z wielką zmianą postaw.
Dostępność: brak towaru
Piotr Zamojski Edukacja jako rzecz publiczna Raport z próby budowania sfery publicznej wokół edukacji w Polsce

Edukacja jest dobrem, które leży w zasięgu naszej mocy i za które jesteśmy odpowiedzialni. Jest rzeczą publiczną, jest sprawą, która powinna nas obchodzić, jest częścią naszego wspólnego świata, która domaga się naszej troski.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 3 dni
Lucien Karpik Ekonomia jednostkowości

Lucien Karpik
Ekonomia jednostkowości
przełożyła Agnieszka Karpowicz
redakcja naukowa Małgorzata Jacyno
Rzeczy i zjawiska jednostkowe, nieobjęte odpowiednią konceptualizacją i zagubione wśród produktów różnorodnych, muszą pozostawać niewidzialne.
Dostępność: duża ilość
Baudoin Dupret, Prawo w naukach społecznych

Przełożyła Joanna Stryjczyk
Prawo to jedna z ważniejszych form porządkowania relacji społecznych. Z tego powodu stanowi przedmiot opracowań filozoficznych, reprezentujących wiele rozmaitych doktryn i technik, proponujących wykorzystanie różnych narzędzi w dziedzinie życia społecznego. Powstanie nauk społecznych doprowadziło do tego, że na prawo zaczęto patrzeć z innego miejsca; stało się ono nie tylko źródłem prawowitości czy instrumentem normatywnym, lecz także przedmiotem refleksji socjologicznej, antropologicznej i językoznawczej.
Dostępność: duża ilość
Danielle Zwarthoed, Zrozumieć biedę. John Rawls - Amartya Sen

Przełożyła Agnieszka Karpowicz
Bieda może być rozumiana jako brak lub niewystarczająca ilość środków pozwalających zaspokoić najpilniejsze potrzeby. To określenie wywołuje także kwestie etyczne, dotyczące związku między nierównością a niesprawiedliwością.
Dostępność: na wyczerpaniu
Ireneusz Krzemiński, Solidarność - projekt polskiej demokracji PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Demokratyczny impuls „Solidarności" w 1980 roku wypływał z głębokiej inspiracji, którą ośmielę się nazwać etyczno-metafizyczną. Demokracja jako cel i kierunek dążeń, jako sposób organizacji wspólnego życia jawiła się ludziom jako realizacja ideału etycznego.
Dostępność: brak towaru
Irving Cemil Schick, Seksualność Orientu. Eros i przestrzeń - PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Przełożyła Anna Gąsior-Niemiec
Wizja egzotycznej erotyki i seksualizmu, a zwłaszcza wizerunek kobiety Wschodu pozwalały na uwolnienie emocji, skrywanych bądź wypieranych przez chrześcijańskie kanony etyczne i obyczajowe.
Dostępność: brak towaru
Steven Lukes, Durkheim. Życie i dzieło

Przełożyły Ewa Klekot i Ewa Szul-Skjoeldkrona
Monografia Stevena Lukesa jest uważana za najlepszą książkę o Durkheimie, za dzieło podstawowe, referencyjne. Zawiera gruntowną analizę socjologii Durkheima, powiązaną z jego biografią, ale co ważniejsze – z szerszym kontekstem intelektualnym, kulturowym i społecznym.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wojciech Modzelewski, Pacyfizm. Wzory i naśladowcy PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Najpełniejsza w polskiej literaturze naukowej monografia pacyfizmu jako zespołu poglądów głoszących konieczność poniechania wojen i ustanowienia trwałego pokoju, jako idei wyrażającej się w dążeniu do utworzenia świata wolnego od wojen i przemocy, wreszcie jako ruchów społeczno-polityczno-religijnych działających na rzecz pokoju
Dostępność: brak towaru
(ENS) Éric Maigret, Socjologia komunikacji i mediów

Przełożyła Iwona Piechnik
Éric Maigret, profesor socjologii mediów na Uniwersytecie Paris III, Sorbonne-Nouvelle, pracownik naukowy w Krajowym Centrum Badań Naukowych, wykładowca w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu. Chociaż rola mediów masowych jest w sferze społecznej be...
Dostępność: duża ilość
Adam Kęska, Metody opisu statystycznego zmiennych porządkowych

Książka podejmuje problem metodologiczny, z którym borykają się nauki społeczne. Polega on na tym, że poziom pomiaru, jakim dysponujemy, nie jest wystarczający, aby w sposób uprawniony móc wykorzystać pełną gamę dostępnych metod statystycznych. Wiele z tych metod zakłada, że mamy do czynienia z „silnym” pomiarem, a więc ze zmiennymi posiadającymi jednostkę. Tymczasem w socjologii i innych pokrewnych dziedzinach wiedzy najczęściej mamy do czynienia z danymi, które co najwyżej reprezentują uporządkowania. Tego typu zmienne będą tutaj głównym obiektem zainteresowania.
Dostępność: na wyczerpaniu
Alain Touraine, Po kryzysie

Przełożył Marcin Frybes
Kryzys pierwszej dekady XXI w. ujawnił się wprawdzie w obszarze gospodarki, jednak nie ogranicza się do zjawisk natury ekonomicznej. Ma wymiar społeczny, polityczny, kulturowy. Tylko socjologia może ukazać te pozaekonomiczne aspekty kryzysu, niezwykle istotne do jego objaśnienia.
Dostępność: na wyczerpaniu
Alina Cała, Wizerunek Żyda w polskiej kulturze ludowej

Polska historiografia stroni od wgłębiania się w problemy stosunków polsko-żydowskich, jest to bowiem temat obarczony emocjami, a zarazem bardzo istotny dla tożsamości Polaków. Wraz z poszerzaniem się zakresów badań historycznych coraz wyraźniej ujawniają się białe plamy w dziejach mniejszości zamieszkujących ziemie polskie.
Dostępność: brak towaru
Andrzej Kojder, Anegdoty, limeryki, epifanie o socjologii i socjologach

Znaczna część zamieszczonych w tym tomiku tekstów ukazywała się w ostatnich latach w biuletynie Polskiego Towarzystwa Socjologicznego „Informacja Bieżąca”, najczęściej pod kryptonimem Ankor. Najżywszy odzew wywołały limeryki. Niektórzy socjologowie, a nawet ich spadkobiercy, poczuli się bardzo urażeni, autor zaś wzywany był do publicznych przeprosin.
Dostępność: duża ilość