



Producent
Cena
-
od
do
Małgorzata Jacyno, Alina Szulżycka, Dzieciństwo. Doświadczenie bez świata PRODUKT NIEDOSTĘPNY

"Mniejszość" sugeruje przede wszystkim stan upośledzenia. Dzieci - ostatnią "mniejszość", która stanęła w kolejce po wolność - wyprzedziły: proletariat, kobiety, mniejszości seksualne, a także zwierzęta.
Dostępność: brak towaru
Małgorzta Molęda-Zdziech, Obecna nieobecność. Aktorski bojkot telewizji i radia w stanie wojennym PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Książka stanowi próbę zapisania treści społecznej pamięci. Socjolog wystąpił tu w roli, w jakiej chciała widzieć kiedyś Anna Kamieńska poetę: jako świadek dramatycznego, ludzkiego losu; ktoś, kto daje świadectwo wszystkiemu, co widział i co przeżył.
Dostępność: brak towaru
Marek M. Kamiński, Gry więzienne. Tragikomiczny świat polskiego więzienia PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Kluczem do pełniejszego zrozumienia więziennego świata okazała się teoria gier. Nieprzewidywalnym na pozór światem przemocy rządzą precyzyjne reguły. Więźniowie, aby przeżyć, muszą mistrzowsko posiąść sztukę strategicznego myślenia i działania.
Dostępność: brak towaru
Maria Jarosz & Marek W. Kozak, Eksplozja nierówności? PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Dla współczesności charakterystyczny jest ilościowy i jakościowy przyrost nierówności. Nie wahamy się mówić dziś o ich eksplozji, ponieważ współczesny wzrost zróżnicowań mających różne źródła i formy jest bardzo znaczący. Brak uznanych zasad sprawiedliwości społecznej i szeroka akceptacja elit, głównie liberalnych, dla powstających nierówności zagrażają samemu rozwojowi. Ciekawe, że zdały sobie z tego sprawę instytucje finansowe i światowe gremia polityków i ekspertów od globalnej gospodarki,
Dostępność: brak towaru
Maria Jarosz i Marek W. Kozak, Poza systemem. Instytucje i społeczeństwo - PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Podstawowym celem tej książki jest analiza poszczególnych form aktywności skazujących na dobrowolne lub coraz częściej niedobrowolne znalezienie się poza systemem społecznym i państwowym.
Dostępność: brak towaru
Maria Jarosz, Obyś żył w ciekawych czasach. Fakty, wydarzenia, anegdoty

Obyś żył w ciekawych czasach to fascynująca analiza doświadczeń życiowych Polaków minionego sześćdziesięciolecia pisana przez świadka i uczestnika. Jest to zawierająca wątki biograficzne socjologiczna analiza przypadku naszkicowana w formie obrazków z lat wojny, peerelowskiej rzeczywistości i czasów dzisiejszych. Bogactwo charakterystycznych, czasem dramatycznych, częściej zabawnych anegdot sprawia, że książka przykuwa uwagę Czytelnika od pierwszej do ostatniej strony.
Dostępność: na wyczerpaniu
Marian Golka, Aparycje współczesności

Choć jako jednostki nie mamy większego wpływu na charakter współczesności, to jednak powinniśmy mieć wobec niej poczucie odpowiedzialności. Tak więc wobec współczesności i jej kultury nie możemy przejawiać postawy ani skrajnie krytycznej, ani w pełni aprobującej. Na współczesność nie można się obrażać, boczyć, wybrzydzać. Choć nie jest przecież całkowicie naszym własnym tworem, to jednak jest naszym depozytem, który nawet gdy nie jest nazbyt urodziwy i kształtny, musimy wszak przyjąć i uznać za swój.
Dostępność: na wyczerpaniu
Marian Golka, Podróże, zamyślenia, aluzje

Proponowane w książce teksty to nie tyle wrażenia z podróży, ile odległe echa czy przypomnienia wywołane różnymi wyjazdami. Zbiory krótkich wypowiedzi, które można uznać za próbę fenomenologii i poezji podróży, uchwycenia istoty podróżowania; szkice, które można zaliczyć do socjologii i antropologii podróży. Refleksje o bardziej aluzyjnym niż empirycznym charakterze.
Dostępność: na wyczerpaniu
Marie Jahoda, Paul Lazarsfeld, Hans Zeisel, Bezrobotni Marienthalu

Przełożył Robert Marszałek, redakcja naukowa i posłowie Antoni Sułek
Bezrobotni Marienthalu, książka z 1933 roku, to klasyka badań nad bezrobociem. Zawiera wyniki badań w Marienthalu pod Wiedniem, osadzie fabrycznej porażonej całkowitym bezrobociem. Autorzy odkryli niszczący wpływ utraty pracy na życie i osobowość bezrobotnych oraz na wspólnotę lokalną.
Dostępność: brak towaru
Marta Danecka, Partycypacja wykluczonych. Wyzwanie dla polityki społecznej - PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Autorka przedstawia zagadnienie wykluczenia społecznego z różnych perspektyw: teoretycznej, historycznej i społeczno-instytucjonalnej. Wskazuje lukę poznawczą między niezbędną opiekuńczą działalnością państwa a koniecznością stosowania modelu partycypacyjnego.
Dostępność: brak towaru
Młodzież szkolna o rynku i demokracji PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Redakcja naukowa Krzysztof Koseła
Młodzież niezmiennie przyciąga uwagę i wyzwala emocje. Nad buntem pojedynczej osoby członkowie społeczeństwa przechodzą nieporuszeni, jednakże grupowe zakwestionowanie tradycyjnych norm ma skutki trzęsienia ziemi, aczkolwiek poruszenia i zmiany dokonują się w przestrzeni kulturowej.
Dostępność: brak towaru
Myśli Leona Petrażyckiego, zebrał, ułożył i wstępem poprzedził Andrzej Kojder

Przedstawione tutaj myśli Leona Petrażyckiego są wyimkami z dwudziestu czterech jego prac, zarówno tych ogłoszonych drukiem, jak i ocalałych w rękopisie. Obrazują one rozległe obszary jego naukowych zainteresowań i dociekań, a także stanowisko, jakie zajmował w rożnych żywotnych kwestiach.
Dostępność: na wyczerpaniu
Nathalie Heinich, Socjologia sztuki PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Przełożyła Agnieszka Karpowicz
Znakomita orientacja w dorobku dyscypliny, wsparta poważnym własnym w tym dorobku udziałem, pozwoliła autorce na opracowanie syntetycznej, informacyjno-podręcznikowej opowieści o socjologii sztuki: o jej narodzinach i początkach, o jej późniejszym rozwoju i o jej stanie obecnym. Autorka omawia współczesne socjologiczne badania nad samym dziełem sztuki, nad społecznym uwarunkowaniem jego specyfiki, granic i zmienności.
Dostępność: brak towaru
Naznaczeni i napiętnowani. O wykluczeniu politycznym

Redakcja naukowa Maria Jarosz
Wydawałoby się, że pierwsze w Europie w roku 1989 pokojowe obalenie systemu komunistycznego — na którym wzorowały się inne kraje — będzie powodem do dumy także następnych pokoleń Polaków… Zamiast tego nowa władza PiS kwestionowała właściwie wszystkie dotychczasowe dokonania Polaków.
Dostępność: na wyczerpaniu
Nowe media w komunikacji społecznej w XX wieku

Redakcja naukowa Maryla Hopfinger
Książka stanowi wybór tekstów znakomitych autorów polskich oraz zagranicznych, a także tekstów nowych, specjalnie na jej użytek napisanych przez współczesnych znawców tak ważnej dziedziny, jaką są media.
Dostępność: na wyczerpaniu
O kulturze strachu i przemyśle bezpieczeństwa PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Redakcja naukowa Piotr Żuk i Paweł Żuk
Medialne „niusy” o terroryzmie, toczących się wojnach, zagrażających Polsce konfliktach zbrojnych czy wzrastającej przestępczości z pewnością utrudniają budowanie kultury zaufania i otwartości wobec innych ludzi. Czy jednak są szanse na stworzenie bardziej racjonalnej, pokojowej i odrzucającej prymat wydatków na zbrojenia polityki? Czy we współczesnym świecie strach musi nam stale towarzyszyć? Czy można sobie wyobrazić politykę inną niż manipulacja emocjami społecznymi oraz podsycanie obaw i uprzedzeń wobec wyimaginowanych wrogów?
Dostępność: brak towaru
Ossowski z perspektywy półwiecza

Przygotował Antoni Sułek
Stanisław Ossowski dla jednych socjologów polskich jest wciąż Nauczycielem, dla innych bohaterem przekazanej im legendy, a dla większości - autorem ważnych książek, czytanych lub coraz częściej tylko znanych.
Dostępność: na wyczerpaniu
Patrick Pharo, Moralność a socjologia. Sens i wartości między naturą i kulturą

Przełożyła Joanna Stryjczyk, wstęp i redakcja naukowa Janusz Mariański
Problemy moralne zajmują coraz wyraźniejsze miejsce w dyskursie społecznym. Moralność staje się ważnym wyznacznikiem wszelkich form życia społecznego, gospodarczego, politycznego i międzynarodowego. Działalność gospodarcza, społeczna i polityczna jest coraz częściej poddawana ocenie moralnej.
Dostępność: na wyczerpaniu