Producent
Cena
-
od
do
Marc Bloch, Dziwna klęska PRODUKT NIEDOSTĘPNY
Przełożyła Katarzyna Marczewska
W Dziwnej klęsce, pisanej pod wrażeniem przegranej Francji w 1940 roku, Bloch dokonuje bilansu politycznego, w którym rozprawia się z elitami wojskowymi i społecznymi swego kraju, analizując jednocześnie mechanizmy egoistycznej postawy wszystkich warstw społeczeństwa francuskiego.
Dostępność: brak towaru
Georges Dumézil, Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej
Przełożyła Anna Gronowska, redakcja naukowa Jacek Banaszkiewicz
Georges Dumézil dokonał wręcz kopernikańskiego przełomu w badaniach nad tradycjami mitologiczno-epicko-historycznymi ludów kręgu indoeuropejskiego, tworząc teorię trzech funkcji. Jego ustalenia wpłynęły znacząco na techniki interpretacji przekazów narracyjnych w ogóle.
Dostępność: brak towaru
Jacques Le Goff, Niezwykli bohaterowie i cudowne budowle średniowiecza PRODUKT NIEDOSTĘPNY
Przełożyła Katarzyna Marczewska
Książka wprowadza nas w świat wyobraźni średniowiecznej, ukazując przedstawicieli dwóch głównych kategorii – niezwykłych bohaterów oraz cudowne budowle - trzy gmachy, trzy potęgi górujące nad społeczeństwem.
Dostępność: brak towaru
Michel Pastoureau, Diabelska materia. Historia pasków i tkanin w paski PRODUKT NIEDOSTĘPNY
Przełożyła Maryna Ochab
Michel Pastoureau, przedstawiając w zarysie długą historię pasków na Zachodzie, zastanawia się nad pochodzeniem, statusem i społecznym funkcjonowaniem kodów wizualnych. Czym jest oznaka hańbiąca? Dlaczego powierzchnia w paski bardziej się rzuca w oczy niż powierzchnia gładka? Czy tak się dzieje we wszystkich cywilizacjach? Czy to sprawa biologii czy kultury?
Dostępność: brak towaru
Michel Pastoureau, Niebieski. Historia koloru PRODUKT NIEDOSTĘPNY
Przełożyła Maryna Ochab
Zainteresowania kolorem są zupełnie inaczej prowadzone i koncypowane niż te od dawna rodzące się pod piórem historyków lub teoretyków sztuki. Kolor rozumie autor jako pojęcie skupiające w sobie bynajmniej nie jedynie estetyczne przekonania i konotacje, ale przede wszystkim całą gamę społeczno-kulturowych wartości, odniesień i postaw.
Dostępność: brak towaru
Philippe Ariès, Rozważania o historii śmierci PRODUKT NIEDOSTĘPNY
Przełożyła Katarzyna Marczewska
Kulty żałobne starożytności całkiem zanikły, pozostawiając jedynie nikły ślad w ludowych obyczajach. Świat chrześcijański pozostawiał zwłoki Kościołowi, gdzie trwały w zapomnieniu. Dopiero pod koniec XVIII wieku dokonała się przemiana wrażliwości: dawna obojętność stała się nie do przyjęcia i stworzono nowy kult, tak popularny i powszechny w okresie romantyzmu, że uznano go za odwieczny.
Dostępność: brak towaru