Producent
Cena
-
od
do
Socjologia stosowana. Tradycje naukowe polskiego kooperatyzmu XX wieku Redakcja naukowa Bartłomiej Błesznowski i Aleksandra Bilewicz
Socjologia stosowana. Tradycje naukowe polskiego kooperatyzmu XX wieku
Redakcja naukowa Bartłomiej Błesznowski i Aleksandra Bilewicz
Próba przybliżenia splotu idei spółdzielczości i socjologii, a więc styku nauki i praktyki, na gruncie polskim.
Dostępność: duża ilość
„Ku nowym formom życia społecznego”. Tradycje polskiego kooperatyzmu mieszkaniowego. Wybór tekstów. Wybór i opracowanie Arkadiusz Peisert
Wybór i opracowanie Arkadiusz Peisert
Książka przedstawia ewolucję myślową głównych inicjatorów i organizatorów polskiej spółdzielczości mieszkaniowej pierwszej połowy XX wieku – tych którzy chcieli budować „szklane domy”.
Dostępność: na wyczerpaniu
Franciszek Stefczyk, Oszczędność, praca, solidarność. Wybór pism PRODUKT NIEDOSTĘPNY
Wybór, wprowadzenie i redakcja naukowa Remigiusz Okraska
Wybór pism Franciszka Stefczyka to pierwszy w historii zbiór jego tekstów z lat 1890-1925.Dotyczą one spółdzielczości oszczędnościowo-kredytowej, kooperacji w rolnictwie, dziejów polskiej spółdzielczości oraz Spółdzielczego Instytutu Naukowego.
Dostępność: brak towaru
Maria Orsetti, Kooperatyzm, anarchizm, feminizm PRODUKT NIEDOSTĘPNY
Wybór, wprowadzenie i redakcja naukowa Piotr Laskowski
Maria Orsetti ‒ niezwykła, choć zapomniana postać, która wprowadziła do polskiej spółdzielczości perspektywę feministyczną i anarchistyczną. Połączyła działalność spółdzielczą ze śmiałą wizją radykalnej przebudowy świata. Niemal każdy jej tekst jest do dziś aż boleśnie aktualny.
Dostępność: brak towaru
Początek końca kooperatystycznej utopii. Zbiór materiałów do nauki o spółdzielczości pracy, Jan Wolski
Wstęp i opracowanie naukowe Adam Duszyk
Spółdzielczość pracy jest swoistym systemem zatrudnienia pracy, opartej na pełnym samorządzie dobrowolnie zrzeszonych pracowników. Jest ona systemem doskonalszym od panującego dziś systemu najemnictwa i lepiej od niego odpowiada warunkom, potrzebom i tendencjom rozwojowym obecnej epoki.
Dostępność: na wyczerpaniu
Społem 1906-1939. Idea, ludzie, organizacja, Tom 1 - 2
Redakcja naukowa Aleksandra Bilewicz
TOM 1
Książka wszechstronnie ukazuje Związek jako ruch społeczny, demokratyczną organizację gospodarczą i próbę wcielenia w życie idei solidarności i współdziałania.
TOM 2
Bogato ilustrowany zbiór źródeł pokazuje historię rozwoju Związku „Społem”, który w okresie międzywojennym stał się największą polską organizacją handlową
Kolejne tomy z serii Kooperatyzm
T.1 i T.2 sprzedawane w komplecie
Dostępność: na wyczerpaniu
Spółdzielczość jako organizacja gospodarcza w II RP. Wybór pism
Wybór, wprowadzenie i redakcja naukowa Filip Karol Leszczyński
Wybór pism, który oddajemy w ręce Czytelników, stanowi świadectwo pragmatyzmu, a także głębokiej wrażliwości społecznej polskich spółdzielców okresu międzywojennego. Zawarta w nich idea kooperacji jest pozytywną opowieścią łączącą różne strony sporu politycznego.
Miło nam poinformować, że w XIV edycji (2018) konkursu Krajowej Rady Spółdzielczej na najlepszą pracę badawczą poświęconą ruchowi spółdzielczemu Pan Filip Karol Leszczyński otrzymał Nagrodę I Stopnia za pracę badawczą Spółdzielczość jako organizacja gospodarcza w II RP. Wybór pism.
Dostępność: na wyczerpaniu
Stanisław Wojciechowski, Wybór pism spółdzielczych
Wybór, wstęp i opracowanie Kamil Piskała
Prezydent Rzeczypospolitej (1922-1926) i profesor pierwszej w Polsce Katedry Spółdzielczości wierzył, że w kooperatywach dokonuje się oddolna rewolucja moralna, z której wyłoni się nowe, sprawiedliwe i pracowite społeczeństwo.
Dostępność: średnia ilość
W kręgu Spółdzielczego Instytutu Naukowego 1919-1939. Wybór pism
Wybór, wprowadzenie i redakcja naukowa Adam Piechowski
Niniejsza antologia prezentuje przykłady prac powstałych w kręgu SIN, które obrazują dyskusje toczone w tamtych latach w środowisku spółdzielczym, a zarazem mogą być szczególnie interesujące dla współczesnego czytelnika w kontekście obecnych problemów ruchu spółdzielczego w Polsce.
Dostępność: na wyczerpaniu
Zofia Chyra-Rolicz, Między prywatą a wspólnym dobrem. Stosunek państwa i sił politycznych do spółdzielczości w II i III Rzeczypospolitej
W III Rzeczypospolitej rola spółdzielczości w gospodarce narodowej została znacznie zmarginalizowana. W toczącej się grze różnych interesów tworzone przez pokolenia rodzime „dobro wspólne” nie doczekało się wsparcia i udziału w budowaniu nowej jakości życia społeczeństwa.
Dostępność: na wyczerpaniu
Żydowski ruch spółdzielczy w Polsce w pierwszej połowie XX wieku. Ideologia i praktyka społeczna"
Wybór, wstęp i opracowanie Piotr Kendziorek
Pierwsza monografia dotycząca żydowskiego ruchu spółdzielczego i obecności syjonistycznych idei kooperatywnych w Polsce pierwszej połowy XX wieku, a zarazem pierwszy wybór źródeł na ten temat.
Dostępność: na wyczerpaniu