



Producent
Cena
-
od
do
Adam Kęska, Metody opisu statystycznego zmiennych porządkowych

Książka podejmuje problem metodologiczny, z którym borykają się nauki społeczne. Polega on na tym, że poziom pomiaru, jakim dysponujemy, nie jest wystarczający, aby w sposób uprawniony móc wykorzystać pełną gamę dostępnych metod statystycznych. Wiele z tych metod zakłada, że mamy do czynienia z „silnym” pomiarem, a więc ze zmiennymi posiadającymi jednostkę. Tymczasem w socjologii i innych pokrewnych dziedzinach wiedzy najczęściej mamy do czynienia z danymi, które co najwyżej reprezentują uporządkowania. Tego typu zmienne będą tutaj głównym obiektem zainteresowania.
Dostępność: na wyczerpaniu
Alain Touraine, Po kryzysie

Przełożył Marcin Frybes
Kryzys pierwszej dekady XXI w. ujawnił się wprawdzie w obszarze gospodarki, jednak nie ogranicza się do zjawisk natury ekonomicznej. Ma wymiar społeczny, polityczny, kulturowy. Tylko socjologia może ukazać te pozaekonomiczne aspekty kryzysu, niezwykle istotne do jego objaśnienia.
Dostępność: na wyczerpaniu
Alina Cała, Wizerunek Żyda w polskiej kulturze ludowej

Polska historiografia stroni od wgłębiania się w problemy stosunków polsko-żydowskich, jest to bowiem temat obarczony emocjami, a zarazem bardzo istotny dla tożsamości Polaków. Wraz z poszerzaniem się zakresów badań historycznych coraz wyraźniej ujawniają się białe plamy w dziejach mniejszości zamieszkujących ziemie polskie.
Dostępność: brak towaru
Andrzej Kojder, Pobocza socjologii - PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Autor przedstawia zagadnienia, które jego zdaniem nie należą do głównego nurtu refleksji socjologicznej i nie są przedstawiane w podręcznikach akademickich i w popularnych wyborach.
Dostępność: brak towaru
Andrzej Rychard, Władza i interesy w gospodarce polskiej u progu lat osiemdziesiątych PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Sfera stosunków w systemie przemysłowym jest dogodnym polem analizy ogólniejszych procesów dotyczących całego ładu społecznego. Wielki konflikt społeczny w jego otwartej fazie lat 1980-1981 manifestował się wyraźnie w strukturach wszelkich, w tym przemysłowych.
Dostępność: brak towaru
Anna Kowalska, Nowy odbiorca? Przemiany obrazu odbiorcy w wybranych koncepcjach współczesnej kultury - PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Koncentracja na odbiorcy i jego podmiotowości staje się dla autorki sposobem na pisanie społecznej teorii mediów. Wnikliwej analizie poddaje ona ukryte założenia na temat rozumienia zarówno samej kultury, jak i koncepcji jednostki jako jej uczestnika.
Dostępność: brak towaru
Anna Matuchniak-Krasuska, Zarys socjologii sztuki Pierre’a Bourdieu PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Praca jest pisana z intencją dostarczenia czytelnikowi „zwykłego” przewodnika po terminach, za pomocą których Bourdieu konstruuje swoją rozległą koncepcję socjologii sztuki, i po dziełach, w których Bourdieu zdawał sprawę ze swoich socjologicznych badań na sztuką i jej odbiorem. Ten przewodnik jest kompetentnym wykładem całej struktury myślowej i całego doświadczenia badawczego francuskiego socjologa sztuki.
Dostępność: brak towaru
Anna Radiukiewicz, Szkoły demokracji? Kształtowanie i rozumienie roli działacza organizacji społeczeństwa obywatelskiego

Książka przedstawia proces kształtowania się określonych postaw społecznych, stawania się świadomym działaczem organizacji pozarządowych, organizacji zaangażowanych politycznie, związków zawodowych. Autorkę interesuje zderzenie tożsamości jednostki z tożsamością działacza i wpływ tej ostatniej na życie codzienne respondentów.
Dostępność: na wyczerpaniu
Barbara Bossak-Herbst, Warszawska enklawa. Świat społeczny wyścigów konnych na Służewcu

Książka daje wgląd w życie niewielkiej społeczności mieszkającej w wyodrębnionej przestrzeni, która przez dziesiątki lat w zmieniających się warunkach zewnętrznych wytworzyła własny społeczny mikroświat.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 3 dni
Barbara Szacka, Wprowadzenie do socjologii PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Profesor Barbara Szacka od wielu lat prowadzi wykłady w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego nauczając przedmiotu "Wstęp do socjologii". Wykłady te stały się podstawą niniejszego podręcznika.
Dostępność: brak towaru
Bruno Latour, Nigdy nie byliśmy nowocześni. Studium z antropologii symetrycznej - PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Przełożył Maciej Gdula
Przedmiotem książki jest techniczno-materialny wymiar naszej cywilizacji ujęty z perspektywy znaczenia, jakie w myśleniu technologicznym odgrywają najbardziej nawet abstrakcyjne teorie naukowe i kulturowo zakotwiczone przekonania z obszaru wiedzy potocznej.
Dostępność: brak towaru
Czy Polacy są antysemitami? Wyniki badania sondażowego PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Redakcja naukowa Ireneusz Krzemiński
Na podstawie odpowiedzi na pytania ankiety wyodrębniliśmy dwa rodzaje antysemityzmu: pierwszy — polityczny, zwany nowoczesnym, oraz drugi — religijny, nazwany tradycyjnym. W Polsce mamy do czynienia raczej z przejawami polityczno-ideologicznej formy antysemityzmu, na którą składa się charakterystyczny zespół poglądów występujący w całej Europie.
Dostępność: brak towaru
Dagmara Jaszewska, Nasza niedojrzała kultura. Postmodernizm inspirowany Gombrowiczem PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Książka ta jest o niedojrzałości. Racja dojrzałości w kulturze przestała istnieć, preferowana jest natomiast ironia, dystans. Niedojrzałość ― to postmodernizm po polsku (odkryty już przed II wojną światową przez Gombrowicza), to nowa kondycja jednostki i całej kultury.
Dostępność: brak towaru
Diego Gambetta, Mafia sycylijska. Prywatna ochrona jako biznes PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Przełożył Julian Kutyła
Gambetta przyjmuje w swej pracy podejście interdyscyplinarne. Analizuje zjawisko mafii sycylijskiej z perspektywy teorii racjonalnego działania. Mafia jest przedsiębiorstwem, które produkuje i sprzedaje ochronę. Jako takie działa na rynku, na którym napotyka konkurencję instytucji państwowych oraz innych grup przestępczych.
Dostępność: brak towaru
Dirk Kaesler, Weber. Życie i dzieło

Przełożyła Sława Lisiecka
Podręcznik zawiera biografię Webera oraz historię jego dzieła – omawia najważniejsze prace z zakresu historii gospodarczej i społecznej starożytności i średniowiecza, studia dotyczące ustroju społecznego i gospodarczego Niemiec wilhelmińskich, pisma z socjologii religii, aparat pojęciowy i strukturę Gospodarki i społeczeństwa, główne koncepcje metodologiczne, a wreszcie charakteryzuje pozycję, jaką zdobył Weber w nauce za życia oraz nieprzemijające znaczenie jego dorobku dla rozwoju myśli socjologicznej.
Dostępność: średnia ilość
Dostojny uniwersytet? -PRODUKT NIEDOSTĘPNY

Redakcja naukowa Anna Śliz i Marek S. Szczepański
System szkolnictwa wyższego przeżywa kryzys. Jest on szczególnie odczuwany w Polsce, gdzie błędy w zarządzaniu systemem edukacji wyższej skutkują dzisiejszą trudną sytuacją, widoczną zwłaszcza w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.
Dostępność: brak towaru
Dwa życia Ludwika Gumplowicza. Wybór tekstów

Wybór, opracowanie i wprowadzenie Jan Surman i Gerald Mozetič
Warto dbać o to, aby wybitni i uznani w świecie uczeni, wyraźnie przyznający się do polskości, byli stale obecni w dyskursie publicznym, zarówno w Polsce, jak i poza nią. Autorzy wyboru w przekonywający sposób przypominają krótko znaczenie Gumplowicza dla socjologii w ogóle, a także jego znaczenie dla kultury polskiej na przełomie XIX i XX wieku, zamieścili w tomie przede wszystkim mniej znane czytelnikowi polskiemu utwory Gumplowicza.
Dostępność: średnia ilość
Elżbieta Hałas, Symbole w interakcji

Procesy symbolizacji stanowią przecież integralną część zjawisk społecznych i są właściwe społecznemu współżyciu ludzi. Socjologię symboliczną należałoby oprzeć na tej podstawowej przesłance, że podział na struktury "symboliczne" i "konkretne" nie jest uzasadniony.
Dostępność: na wyczerpaniu