Dariusz S. Kuncewicz Opowieści o miłości. Między modelem a tajemnicą Analiza i interpretacja monologów par o swoich związkach
Dariusz S. Kuncewicz
Opowieści o miłości. Między modelem a tajemnicą
Analiza i interpretacja monologów par o swoich związkach
Jak to właściwie z tą drugą połówką jest? Czy w ogóle mamy jakiś wpływ na jej odnalezienie, czy porozumienie dusz to raczej wynik ślepego losu? Może to tylko mit?
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 3 dni
Ewa Goldschneider Myśli nieuporządkowane Zeszyt 1
Ewa Goldschneider Myśli nieuporządkowane Zeszyt 1
Książeczka zawiera teksty piosenek, których Ewa jest autorką. Sama też napisała do nich melodie. Na dodatek sama je śpiewa.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 5 dni
Bruno Latour Zamieszkać na Ziemi
Bruno Latour
Zamieszkać na Ziemi
Żyjemy na warstwie patyny, na pokrywającej glob ziemski cienkiej skórce grubości kilku kilometrów, nazywanej przez niektórych naukowców „strefą krytyczną”.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
Dzieci z nie-miejsc. Kiedy doświadczenie staje się opowieścią. T-1 i 2 Redakcja naukowa Anna Witeska-Młynarczyk, Ewa Maciejewska-Mroczek, Anna Krawczak
Książka powstała w efekcie badań naukowych dotyczących rodzin adopcyjnych i zastępczych. W takich rodzinach wychowują się dzieci, które nie mogą mieszkać ze swoimi pierwszymi, biologicznymi rodzinami; tymi, w których przyszły na świat.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 3 dni
Józef Obrębski, Macedonia 1: Giaurowie Macedonii. Opis magii i religii pasterzy z Porecza na tle zbiorowego życia ich wsi
Przedmiotem książki jest etnograficzny opis systemu magiczno-religijnego niewielkiego ludu bałkańskiego, zamieszkującego górską kotlinę Porecza — kraju położonego w masywach górskich północno-zachodniej Macedonii, w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 5 dni
Zofia Rosińska Po śladach. Doświadczenie modlitewne w ujęciu filozofii kultury
Zofia Rosińska Po śladach. Doświadczenie modlitewne w ujęciu filozofii kultury
Książka nie ma charakteru konfesyjnego, nie koncentruje się na modlitwie związanej z jakimkolwiek konkretnym wyznaniem religijnym, traktuje modlitwę jako fenomen występujący w wielu wyznaniach religijnych, a także poza religią.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 5 dni
Cywilizowanie dzieci? Społeczno-kulturowe badania dzieciństwa w perspektywie teorii Norberta Eliasa Redakcja naukowa Zofia Boni, Marta Rakoczy
Cywilizowanie dzieci? Społeczno-kulturowe badania dzieciństwa w perspektywie teorii Norberta Eliasa
Redakcja naukowa Zofia Boni, Marta Rakoczy
Cywilizowanie dzieci to swoiste projektowanie dzieci za pomocą norm, wzorców i wartości uważanych w określonych momentach kulturowo-historycznych za pożądane.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 5 dni
Hubert Wierciński Ruchome etnografie. Praktyki, przestrzenie, ciała
Etnografia to przede wszystkim podróż rozwijająca i formatująca. Właśnie w tym leży sedno perspektywy etnograficznej – to nauka w ruchu.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 5 dni
Mariusz Zemło Fenomen małego miasta
Mariusz Zemło
Fenomen małego miasta
Autor postanowił zabrać Czytelnika na wyprawę po Podlasiu — w zdecydowanej większości zamieszkanym przez autochtonów, od pokoleń łączących swój los z wydarzeniami (bardziej i mniej burzliwymi) przetaczającymi się przez ziemię wybraną przez ich przodków na miejsce osiedlenia
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 5 dni
Luc Boltanski Śledztwa i spiski
... zakładamy, że istnieją dwie rzeczywistości ‒ rzeczywistość jawna, widoczna, oficjalna, ale pozorna oraz rzeczywistość ukryta, nieformalna, złowroga, ale o wiele bardziej realna i mająca faktyczny wpływ na nasze życie ...
Dostępność: średnia ilość
Dorota Kuncewicz Odczytać życie. Analiza opowieści o własnym życiu z wykorzystaniem narzędzi teorii literatury. Założenia i metoda
Czym właściwie jest opowieść o własnym życiu? Czy rzeczywiście opowiadamy historię życia; innymi słowy, czy opowiadając, mówimy prawdę? Czy prawdą jest, że człowiek „musi” opowiedzieć swoje życie, by mieć poczucie tożsamości, ciągłości, spójności?
Dostępność: na wyczerpaniu
Luc Boltanski, Ève Chiapello Nowy duch kapitalizmu
W latach 1960-1990 w kapitalizmie dokonała się gruntowna transformacja polegająca na odejściu od wielkich, zintegrowanych struktur na rzecz form organizacyjnych opartych na modelu sieci. Dlaczego tak radykalna zmiana ‒ która wprawdzie oferuje niektórym kategoriom pracowników kreatywność i autonomię, ale jednocześnie zepchnęła całe rzesze ludzi w prekariat ‒ dokonała się bez większego protestu społeczeństwa?
Dostępność: duża ilość
Stéphane Beaud, Michel Pialoux, Powrót do kwestii robotniczej Przełożyła Katarzyna Marczewska Redakcja naukowa Małgorzata Jacyno
Stéphane Beaud, Michel Pialoux, Powrót do kwestii robotniczej
Przełożyła Katarzyna Marczewska
Redakcja naukowa Małgorzata Jacyno
Klasa robotnicza w takiej postaci, jaka się ukształtowała w XIX wieku — jako „stały punkt odniesienia, centralny problem, zdolny długotrwale mobilizować umysły i serca” — przestała istnieć. Co pozostało z tej „klasy”?
Dostępność: średnia ilość
Dominique Wolton, Informacja i komunikacja
Informacja to nie komunikacja. To komunikacja, a nie informacja stanowi dziś prawdziwe wyzwanie. Informacje już nie wystarczają, aby zaistniała komunikacja
Dostępność: średnia ilość
DYSTANS SPOŁECZNY WOBEC OSÓB HOMOSEKSUALNYCH Mechanizmy, uzasadnienia, strategie dyskursywne
Wspólnie z autorką pochylamy się z jednej strony nad odmiennością społeczności LGBT+, a z drugiej – nad dystansem społecznym, aż nazbyt bezpardonowo manifestowanym wobec osób nieheteronormatywnych w Polsce, i to w czasach, kiedy w całym świecie euro-amerykańskim mamy do czynienia z wielką zmianą postaw.
Dostępność: na wyczerpaniu
An Ethnography of Memory of the People’s Republic of Poland Wojciech Burszta, Anna Jawor, Mirosław Pęczak, Michał Rauszer, Piotr Zańko Everyday Culture in Postwar Poland 1956–1989 Translated by Jędrzej Burszta
Wojciech Burszta, Anna Jawor, Mirosław Pęczak, Michał Rauszer, Piotr Zańko
An Ethnography of Memory of the People’s Republic of Poland
Everyday Culture in Postwar Poland 1956–1989
Translated by Jędrzej Burszta
Our perspective refers not to the experience of a witness of history, understood as a sequence of significant events, but rather simply to the everyday life of people who lived in socialist Poland.
Dostępność: na wyczerpaniu
Katolickie mniejszości wyznaniowe w Polsce i Ukrainie. Studia porównawcze Redakcja naukowa Magdalena Zowczak
Studia zawarte w monografii ukazują społeczności dwóch wyludniających się, peryferyjnych miasteczek: Murafy na ukraińskim Podolu, gdzie wśród prawosławnych zamieszkują od wieków rzymscy katolicy, oraz Białego Boru, gdzie po drugiej wojnie światowej osiedlono deportowanych z Bieszczad grekokatolików.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 3 dni
Piotr Zamojski Edukacja jako rzecz publiczna Raport z próby budowania sfery publicznej wokół edukacji w Polsce
Edukacja jest dobrem, które leży w zasięgu naszej mocy i za które jesteśmy odpowiedzialni. Jest rzeczą publiczną, jest sprawą, która powinna nas obchodzić, jest częścią naszego wspólnego świata, która domaga się naszej troski.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni